Official State of Iowa Website Here is how you know

Promotions

Promotion logo

Congratulations to the winners in the Experience NASCAR® promotion!

Results

1 Winner of Trip Prize Package to the Phoenix Raceway®,
November 8-11, 2024 

(June 20 drawing)
Chad Johnson, Clive  

 

20 Winners of $1,000 cash and an Iowa Lottery semi-finalist entry in the national NASCAR Powerball Playoff™ Promotion 
(June 20 drawing)
Jeff Arment, Marshalltown Tara McCann, Solon
John Beckfield, Cedar Rapids Denise Novak, Carlisle
Gregory Benischek, Durant Tricia Orozco, Mason City
Ramona Boydstun, Council Bluffs Rina Patel, Camanche
Mary Brewer, Wilton Dennis Piotraschke, Johnston
Dan Fatka, Des Moines Richard Ralston, Eagle Grove
Dan Heath, Cedar Falls Marilyn Scott, Independence
Dona Iverson, Cresco Barry Snowder, Cedar Rapids
Dawn Kaletka, Cresco Greg Trimble, Ankeny
Noel Kerr, Pleasantville Sharon Turner, Fairbank


See a map of where the winners from the Experience NASCAR June 20 drawing are located.

 

50 Winners of ARCA Grandstand Tickets, June 14  
(May 7 drawing)
Julia Aldana, Sergeant Bluff Larry Mcfaland, Davenport
Charles Anderson, Davenport Larry Meiers, Bennett
Daniel Baier, Cedar Rapids Kurt Miller, Ankeny
Samantha Ballard, Sioux City Jana Moseley, Indianola
Edith Blakeslee, Reinbeck Jolene Murray, Cedar Rapids
Niles Boehmler, Hawkeye Ethan Noble, Melbourne FL
Janel Chiquito, Gilman Stan Pidima, Marion
Tami Crosgrove, Ackworth Karen Pratt, Ankeny
Ann Dengler, Janesville Sandra Pugh, Grimes
Danny Dirksen, Ionia Shilpa Punyamurthula, Buffalo Grove IL
Nona Erickson, Lewis Daniel Schiefen, Cedar Rapids
Don Even, Dike Aeneas Schmitz, Nichols
Kevin Gregerson, Sioux City Javier Servellon, Des Moines
Mike Greif, Granger Joshua Shears, Cedar Rapids
James Hanson, Stanwood Meredith Steere, Greene
Ashley Hughes, Winterset Teryl Subbert, Cedar Rapids
Robert Kaltenbach, Hazleton Robert Talbert, Des Moines
Noel Kerr, Pleasantville Matt Terpstra, Cedar Rapids
Debbie Kleckner, Council Bluffs Lisa Thole, Peosta
Laura Knight, Carroll Maxine Tisdale, Waterloo
Melissa Kolaas, Indianola Roxanna Walker, Shellsburg
Douglas Krueger, Carroll Nancy Weiler, Windsor Heights
Tom Leonetti, Clive Sheri Wetjen, Williamsburg
Ronald Mcconnell, Missouri Valley Beth Winborn, Bondurant
Roy Mccracken, Keosauqua Sarah Youngblut, Jesup

 

15 Winners of VIP Suite Experience ARCA Tickets, June 14 
(May 7 drawing)
Trudy Ahrens, Estherville Robert Melgoza, Des Moines
Chad Cooper, Davenport Christine Miller, Norwalk
John Danley, Cedar Rapids Rodney Mumford, Chariton
John Harksen, Walcott Diana Truman, Osceola
Paul Heinen, West Des Moines Suzanne Watson, Council Bluffs
Jolene Hynes, Ames David Yackle, Eagle Grove
Alounny Khamphavilay, Iowa City Carolyn Zaugg, Graettinger
Andrew Linnell, Solon  

 

50 Winners of XFINITY Grandstand Tickets, June 15 
(May 7 drawing)
Gerri Allen, Agency Carrie Miller, Bonaparte
Lorna Arnett, Knoxville Wendy Miller, West Burlington
Lori Blue, Charles City Andrew Morgan, North Liberty
James Burik, Forest City Elizabeth Mosaquites, Sioux City
Ashley Cole, Bettendorf Doyle Naig, Sibley
Jason Dirks, George Scott Neasham, Newton
Traci Dolphin, Marion Bryan Noble, West Des Moines
Geri El Tall, Cedar Rapids Steve Papesh, Belle Plaine
Heather Enlow, Bettendorf Gary Pfohl, Dubuque
Cecilia Feser, Peosta Ed Sass, Shellsburg
Linda Gavin, Redfield Patti Schropp, Parnell
Roxanne Greve, Central City Joshua Shears, Cedar Rapids
James Griebel, New Liberty Kevin Speirs, Clarion
Edna Hamilton, Murray Pat Sperry, Marion
Jennifer Hauschildt, Ankeny Scot Starbeck, Cedar Falls
Sally Hinrichsen, Monticello Jackie Taylor Carper, Osceola
Tim Hoeppner, Cedar Rapids Kimberly Thompson, Montrose
Rita Jamison, Iowa City Tanner Thomsen, Boone
Jay Jurrens, New Hampton Dorothy Tozer, Mount Pleasant
Jason King, Mason City Leah Weber, Charles City
Robin Klouda, Mediapolis Sam Welty, Sioux City
Terry Knottnerus, Tiffin Michael Wiegel, New Hampton
Christina Lathrop, Sabula Kirk Wiges, Audubon
Anke Maass, Davenport Dustin Winter, Cedar Rapids
Tara Mccann, Solon Sarah Youngblut, Jesup

 

15 Winners of XFINITY VIP Suite Experience Tickets, June 15 
(May 7 drawing)
Deanna Berger, Menlo Larry Merchant, Mason City
Rhonda Bitterman, Independence Paula Miltner, Cedar Rapids
Gene Hegwood, Knoxville Tyrone Milton, Davenport
Doug Hutton, Cedar Rapids Herman Moeller, Nevada
Elaine Ishman, Marion Doug Pitman, Granger
Denise Jennings, Cedar Rapids Rhonda Sander Shelton, Clarence
Nina Khounlo, Des Moines Christina Sparks, Pleasant Hill
Diana McCall, Saint Charles  

 

50 Winners of Iowa Corn 350 Grandstand Tickets, June 16 
(May 7 drawing)
Patty Allen, Grimes Scott Jones, Guthrie Center
Daniel Baier, Cedar Rapids Todd Karolczak, Le Mars
Piper Baker, Eldridge Bradley Keenan, Kellogg
John Billick, Waterloo Paul Knight, Carroll
Koreen Blanchette, Huxley Mary Lynch, Oskaloosa
Cindy Bohling, Letts Chris Mason, Columbia
Jennifer Burns, Centerville Bruce Miller, Des Moines
Greg Carolan, Solon Ranetta Mills, Polk City
Brad Carter, Des Moines Niveditha Reddy Moosani, Marion
Denny Clayton, Van Meter Theresa Murray, Blakesburg
Dustin De Joode, Pella Ty Netolicky, Solon
Duane Dolecheck, Creston Craig Ogden, Davenport
Traci Dolphin, Marion Cheryl Ott, Dunkerton
Patty Duinink, Monroe Pete Pedersen, Council Bluffs
Michelle Edgett, Monroe William Pittman, Bettendorf
Myron Fox, Marshalltown Scott Robbins, Ankeny
Wendy Fuessley, Center Point Clifford Roberts, Truro
Jef Gahman Sr, Des Moines Patricia Salzer, Altoona
Paula Gallentine, Dayton Rhonda Schwickerath, Charles City
Nancy Gulsvig, Waterloo Angie Serovy, North Liberty
Jill Hatten, Winterset Sandra Kay Trainor Meyer, Independence
Bryan Hoeg, Grundy Center David Walswick, Mason City
Mike Hoffman, Le Mars Sherry Westendorf, Webster City
Paul Hoffman, Adel Tim Whitney, Cedar Rapids
Bob Jackson, Newton Roselee Young, Saint Charles

 

15 Winners of Iowa Corn 350 VIP Suite Experience Tickets, June 16  (May 7 drawing)
Delmar Aller, Fayette Steven Kessler, Garnavillo
Andron Barnett, Keokuk Jerry Krause, Melbourne
Lisa Chapman, West Des Moines Donald Maas, Stuart
Bradley Hammes, Davenport James Martens, Manning
Bob Heien, Sioux City Kenneth Smith, Cedar Rapids
Kevin Hunt, Oskaloosa Rebecca Tudor, Webster City
Lorie Johnson, Mechanicsville Barb West, Mount Sterling
Dawn Kaletka, Cresco

 

20 Winners of 3-days Grandstand Tickets, June 14-16 
(May 7 drawing)
Steven Bates, Anamosa Tamara Porter, Boone
Kurtis Bollinger, Lone Rock Thomas Prymek, Altoona
Janice Breja, Chelsea Dan Rice, Waterloo
Michael Comley, Manchester Dan Roby, Des Moines
Mary Ellis, Laurens Evan Rodamaker, Alden
Michael Heims, Cedar Rapids Kari Schoeppner, Ankeny
Brandy Huegerich, Cherokee Judy Spence, Cedar Rapids
Darrell Kieler, Dubuque Joyce Vanderwilt, Newton
Jeffrey Lamp, Le Mars Deborah Weich, Waterloo
Teresa Meester, Holland Lori Weldon Peters, Solon

How To Claim Your Prize

Prize winners for our drawing have been sent an email notification to their VIP Club email address with special instructions for claiming their prize.

View the Experience NASCAR Play It Again Promotion Rules PDF.

Not a member? Join the Iowa Lottery VIP Club today and register to win for prizes of all kinds, including cash, experiences and merchandise.

 

Return to top↑